Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


 

PODPISYWANIE APLIKACJI

 

Jest to poradnik w całości opracowany przeze mnie. Można umieszczać linki do niego na innych stronach. Podpisywanie oparte na stronie symbiansigned.com.
 

1. Przygotowujemy aplikację, którą chcemy podpisać (najlepiej po ściągnięciu jej z tej strony ;) Rozpakowujemy zawartość archiwum (do ściągnięcia stąd: CLICK) oraz aplikację do tego samego folderu. Instalujemy program DevCertRequest_30_10_2006_v2.0.exe.
2. Uruchamiamy zainstalowany właśnie program Symbian Developer Certificate Request. W pierwszym polu podajemy lokalizację, w której będzie zapisany plik csr.

Podajemy jego nazwę (u mnie: 1) oraz wskazujemy folder, do którego zapisaliśmy pliki z punktu pierwszego. Klikamy otwórz, następnie NEXT.

3. W kolejnym oknie wybieramy lokalizację i opcję pliku key: W polu ACS Pub ID available zaznaczamy NO. Klikamy w 'kwadracik' przy polu Private key file: i wybieramy miejsce, w którym zapiszemy plik key (to samo, co w punkcie drugim). W polu Private key file password oraz Verify password wpisujemy: 12345. Klikamy NEXT.

4. Opcje w kolejnym oknie ustawiamy jak nam się podoba. Ważne, żeby były wypełnione pola, które widać na screenie:

5. Kolejne okno jest najważniejsze. Zaznaczamy WSZYSTKIE opcje z lewej strony listy Application Capabilities. Klikamy ADD - przeniosą się na stronę prawą.

5. Koło pola IMEI(s) klikamy w kwadracik, wpisujemy IMEI telefonu, dla którego chcemy podpisać aplikację (można go sprawdzić po wybraniu z klawiatury telefonu *#06#). Klikamy ADD oraz OK. Klikamy NEXT, w ostatnim oknie FINISH. Możemy zamknąć program.

6. Wchodzimy na stronę www.symbiansigned.com. Logujemy się podając swoją nazwę użytkownika (w postaci pełnego adresu email) oraz hasła. Klikamy przycisk My Symbian Signed, następnie wybieramy Open Signed i z listy, która się pojawi - Request.

7. Teraz, w pierwszym polu przepisujemy tekst z obrazka. Używamy do tego liter z zakrasu A-F oraz cyfr od 0 do 9. W drugim polu wybieramy PRZEGLĄDAJ oraz wskazujemy plik csr utworzony w drugim punkcie. Klikamy SEND.

8. Teraz należy ściągnąć plik certyfikatu klikając w przycisk DOWNLOAD. Zapisujemy go w tym samym folderze, w którym zapisaliśmy wszystkie poprzednie pliki.

9. Mój folder z aplikacją do podpisania ma teraz taką zawartość. Nazwy plików mogą ulec zmianie (zależnie od tego jakie podawaliśmy wcześniej).

10. Otwieramy plik auto_signsis.bat w Notatniku. Jego zawartość będzie wyglądać tak:

Napis signsis zostawiamy bez zmian. Interesuje nas dopiero reszta. Fragment 1.sis oznacza aplikację, którą chcemy podpisać. U mnie jest to TomTom.sis. Fragment 1.sis zastępujemy napisem TomTom.sis (lub inną nazwą, którą ma aplikacja do podpisania). Fragment 1_signed.sis określa nazwę, jaką będzie miała aplikacja podpisana. Możemy taką zostawić lub zmienić na jakąkolwiek inną. Fragment 1.cer określa nazwę certyfikatu, który ściągnęliśmy ze strony symbiansigned.com. U mnie ma on nazwę: 1. Może się ona dowolnie zmieniać. Fragment 1.key określa nazwę klucza, który tworzyliśmy w punkcie trzecim. Jego nazwa też może być inna (w zależności od tego, jaką ustaliliśmy). Ciąg cyfr 12345 to hasło, które podawaliśmy w tym samym kroku, podczas tworzenia pliku key. Jeśli podaliśmy wtedy inne hasło, trzeba je wpisać zamiast tego. Po zmianach u mnie plik ten wygląda tak:

Możemy go zapisać (Plik -> Zapisz).

11. Uruchamiamy teraz plik autosignsis.bat (klikając na nim dwa razy). Pojawi się na chwilkę czarny ekran i jeśli wszystko ustawione jest poprawnie, w folderze pojawi się nowy plik (u mnie o nazwie TomTom_signed.sis). Jest to podpisana aplikacja, którą można już zainstalować na telefonie.

Uwagi: Czasem zdarza się, że podczas instalacji podpisanej przez nas aplikacji pojawi się komunikat, że 'certyfikat nie jest jeszcze ważny'. Wynika to z różnicy strefy czasowej między Polską a stroną symbiansigned.com. Należy wtedy na czas instalacji zmienić datę na JUTRZEJSZĄ. Po instalacji można ją przywrócić.
Na stronie symbiansigned.com zarejestrować się można korzystając z małopopularnych aliasów adresów email. Popularne (gmail, onet itd) NIE DZIAŁAJĄ.
Zamiast kroków 10 oraz 11, aplikację można podpisać na telefonie. Program służący do tego jest tutaj. Wystarczą do tego pliki: key i cer.

Każdą aplikację mogę dla Was podpisać ja. Wystarczy napisać do mnie maila (adres na stronie KONTAKT), a w nim wysłać IMEI telefonu oraz bezpośredni link do aplikacji. Jeśli chcecie przyspieszyć proces, podeślijcie mi gotowe pliki z punktu 9 (oprócz pliku cer, którego nie zdobędzie się bez konta na symbiansigned.com).

Powrót do poprzedniej strony

Stronę wykonał Mich@ł.